Адресам. Львів, вул. Беринди, 3

Про Львів

Ласкаво просимо до Львова!

Пориньте в таємничу атмосферу багатовікової спадщини Міста Лева блукаючи лабіринтами маленьких вулиць, вкритих павутинням історії. Львову вже понад 750 років, – і повірте йому є про що Вам розповісти! Романтика Львова, яка завжди вирує у повітрі Міста під час різноманітних фестів, культурних дійств, танців на площі не дасть Вам сумувати і зробить Вашу подорож ще бажанішою та незабутньою. Приїздіть і переконайтеся в цьому на власні очі!

Трішки історії про наш хостел..

Після розібрання старих фортифікаційних мурів наприкінці XVIII ст. Однією з перших повстала вулиця «Нижні Вали» (тепер права, парна частина проспекту Свободи), посеред якої ще довший час протікала річка Полтва. Початково будинок, де тепер розташовано «Old City Hostel» споруджено ще у XIX ст. на розі «Нижніх Валів» та вулички «Вонзкої», тобто Вузької (нині відомої під назвою вул. Памви Беринди), де колись тулилася до міського муру давня воскобійня. Будинок отримав конскрипційний № 319, тобто був 319-им будинком, спорудженим на території найстарішої частини міста – Середмістя.

Вже від 1820-их років вулиця Нижні Вали стала улюбленим місцем променаду, тобто прогулянок львів’ян. В першій половині ХІХ ст. власником будинку №12 (старий № 319) був Міхал Ріттер фон Ромашкан, потім його спадкоємці, серед котрих у 1878 році згадується графиня Розалія з Ромашканів. На новоутвореній вулиці один за одним розташувалися готелі, ресторани, кав’ярні, цукерні, модні магазини, банки, перші фотографічні заклади, все те, що було ознакою швидкого розвитку столичного міста Львова. Відомо, що у 1872 в будинку із новим номером 12 вже на вулиці Гетьманській, розташувалася цукерня Яна Мюллера. Від 26 червня 1886 власниками кам’яниці № 12 (К № 319), яка до того належала до Дирекції товариства взаємних забезпечень у Кракові стали пани Генрик Сокаль та Ігнаци Лілієн. На замовлення нових власників у 1909 р. на місці давнього будинку за проектом архітектора Міхала Уляма побудовано новий будинок. Таким чином зупинившись в «Old City Hostel» Вам випаде незвичайна нагода провести ніч в будинку, якому виповнилося більше 100 років.

На п’ятому поверсі розбудованої кам’яниці, відкрито фотоательє «Кордиан». Власником цього закладу художньої фотографії, який проіснував у будинку до 1914 року, був Бертольд Фейерштайн. Серед власників будинку, який іменувався тепер № 3 на вулиці Кілінського, у 1910-20-х роках згадуються Аделя Сокальова, Емма Лілєнова, Д-р Артур Лілієн, Марія та Клара Бльомфілд. Серед орендарів в будинку можна відзначити ряд банківських установ: Банківський дім Шеленберга, Авансовий банк, Уніон банк, Дисконтний Варшавський банк, Малопольський банк. Також тут винаймали приміщення кілька страхових товариств, архітектурні бюро (серед яких архітектурне бюро Міхала Уляма, одного з найзначніших львівських архітекторів початку ХХ ст.), а також редакції видань.

Цікавою є історія будинку пов’язана із кіноіндустрією у Львові. У 1925 р. у приміщенні будинку розташувався склад фільмів Товариства Радіо Філмс у Львові, власником якого був Еміль Грубштайн.

Драматичні події в історії будинку пов’язані з фірмою Paramount Films, добре відомою дотепер поціновувачам голлівудських фільмів. Фірма орендувала частину кімнат п’ятого поверху будинку. Пізно ввечері 13 березня 1930 р. у приміщенні випозичальні фільмів «Paramount» на вул. Кілінського, 3 вибухла пожежа. Пожежа почалася у канцелярії, відгородженій тоненькою стінкою від складу, де знаходилися численні фільми. Жертвами вогню стали канцелярські меблі, фотографії та проспекти. Оскільки на місце події дуже швидко приїхала пожежна команда, вогонь не дійшов до кіноплівок. В іншому випадку фільми могли вибухнути, і тоді, на одній із найлюдніших вулиць міста, біля зупинок усіх трамвайних маршрутів могла би статися катастрофа, що потягнула би за собою багато жертв та руйнувань. В радянські часи будинок мав № 10, перший поверх займав гастроном №1 – «Маяк» – продторгу Ленінського району Львова, тепер – салон весільних суконь та ювелірний магазин. Ось такі сторінки історії одного з будинків Середмістя, розташованого на правому березі тепер підземної ріки Полтви на місці старих оборонних споруд, які колись оточували місто Львів.

Підписатись на новини